רפלקסולוגיה

׳œ׳—׳¦\׳™ ׳›׳׳Ÿ ׳›׳“׳™ ׳œ׳“׳‘׳¨ ׳׳™׳×׳™ ׳¢׳›׳©׳™׳•052-62-30-247 ׳œ׳—׳¥\׳™ ׳›׳׳Ÿ ׳’׳“׳™ ׳œ׳©׳œ׳•׳— ׳œ׳™ ׳”׳•׳“׳¢׳× sms

׳œ׳©׳œ׳™׳—׳× ׳”׳•׳“׳¢׳” ׳׳ ׳ ׳ž׳œ׳\׳ž׳œ׳׳™ ׳׳× ׳₪׳¨׳˜׳™׳š ׳•׳׳ ׳™ ׳׳—׳–׳•׳¨ ׳׳œ׳™׳š ׳‘׳×׳•׳š ׳–׳ž׳Ÿ ׳§׳¦׳¨

מהי רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול ואבחון ברפואה משלימה אשר מקורותיה, נראו לראשונה במצרים העתיקה לפני אלפי שנים. ציורי קיר שהתגלו ובהם נראים אנשים שמטפלים דרך כפות הרגליים, הביאו להנחה כי משם התפתחה שיטת טיפול זו. כמובן שאף אחד לא באמת יודע היכן בדיוק צמחה שיטת הרפלקסולוגיה ומדובר בתאוריות, אך אין זה משנה לעצם העובדה כי השיטה קיימת היום והיא יעילה. לפני כ 100 שנה, רופא אף אוזן גרון בארצות הברית, החל לפתח את השיטה לצורתה הנוכחית כפי שהיא היום במערב. בבסיס השיטה, עומדת ההבנה כי הגוף וכל מערכותיו, משתקפים בכפות הרגליים ועל ידי עיסוי ולחיצות באיזורים מסויימים ובעוצמות משתנות, ניתן להשפיע עליו.

מה מקור השם רפלקסולוגיה

המילה רפלקסולוגיה מתחלקת לשתי מילים. המילה רפלקס והמילה לוגיה.
רפלקס, מהמילה reflection באנגלית אשר פירושה הוא השתקפות.
לוגיה, מהמילה לוגוס ביוונית, אשר פירושה הוא מדע.
בדומה לפסיכולוגיה שהיא מדע הנפש או תורת הנפש (פסיכו=נפש), רפלקסולוגיה היא תורת ההשתקפות. ישנם איברים נוספים, אשר הגוף משתקף בהם אך הרפלקסולוגיה, מוכרת כשיטת טיפול המתמקדת בכפות הרגליים.

במה שונה רפלקסולוגיה מעיסוי של כפות הרגליים

רפלקסולוגיה כשיטת טיפול, נשענת על ידע שהצטבר במהלך שנים רבות אשר מוכיח כי מעבר לקשר הקיים בין הגוף לכפות הרגליים, ניתן לראות מקומות בכפות הרגליים, אשר מייצגים איזורים מסויימים בגוף. על סמך ידע זה, עובד המטפל ברפלקסולוגיה, במטרה להשפיע על איברים ואיזורים מסויימים, דרך לחיצות ועיסוי של מקומות מסויימים בכפות הרגליים. חלק מהטיפול ברפלקסולוגיה, כולל גם עיסוי של כפות הרגליים כהכנה לעבודה יותר נקודתית. מעבר לכך, חלק מטכניקות הטיפול הן בצורת עיסוי ולא רק לחיצות.

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות רפלקסולוגיה

הטיפול ברפלקסולוגיה מתאים למגוון רחב של בעיות ובעיקר, כל אחד יכול להנות ממנו.

כיצד ניתן לאבחן בעזרת רפלקסולוגיה

האבחון ברפלקסולוגיה נעשה בשני אופנים.
1. סימנים בכפות הרגליים אשר מעידים על מצבים מסויימים בגוף.
2. לפי החלוקה ההוליסטית לארבעת היסודות
ברפלקסולוגיה, אנו מחלקים את כף הרגל לארבעה יסודות כאשר כל אחד מהם, מייצג איזור אחר בגוף ומרכיבים שונים באישיותו של האדם.

עד על אבחון דרך כפות הרגליים ניתן לקרוא במאמרים
כף הרגל כמראה של הגוף
אבחון רפלקסולגי בהיבט יציבתי

רפלקסולוגיה והמבנה האנטומי של כפות הרגליים

לא קשה להבחין, כי כפות הרגליים הן הבסיס שעליו אנו עומדים. כל כובד משקלינו מתנקז אליהן והעומס עליהן הוא רב. כף הרגל בנוייה מעשרות מפרקים, שרירים, ועצמות אשר יוצרים מבנה קשתי ייחודי. מבנה זה נועד על מנת לבצע התאמה בין משטח כף הרגל, למשטח שעליו אנו דורכים ועל מנת להעניק גמישות לכף הרגל בזמן הליכה, ריצה או כל פעולה אחרת שאנו עושים תוך שימוש בכפות הרגליים. לכפות רגליים, שחסר להן את הגמישות והאלסטיות הנדרשת, תהיה השפעה לא טובה על היציבה, על היכולת שלנו ללכת לבצע הליכה לזמן ממושך והליכה על משטחים לא ישרים. בטיפולי רפלקסולוגיה, כפי שמתבצעים על ידי בקליניקה, ישנה התייחסות רבה למבנה האנטומי של כף הרגל. גישה זו, אשר משלבת התייחסות אורטופדית והתייחסות רפלקסולוגית, תורמת במידה רבה ליעילות הטיפול ולהנאה גדולה יותר.

רפלקסולוגיה אינטואיטיבית

כמו בכל שיטת טיפול, חלק מהטיפול נשען על האינטואיצייה של המטפל ועל יכולת ההקשבה שלו. הידע ברפלקסולוגיה הוא רחב מאד וההשפעות ההוליסטיות (יחסי הגומלין בין הגוף והנפש) בין האיברים השונים הן רבות ואינן ברורות וחדות. רפלקסולגיה היא לא מדע ולכן, ישנה חשיבות רבה ליכולותיו האינטואיטיביות של המטפל וליכולת ההקשבה שלו. אינטואיצייה ויכולת הקשבה, הן פועל יוצא של ידע אישי, נסיון חיים ויכולות ריגשיות של המטפל. כאשר למטפל יש ידע במספר שיטות טיפול, הדבר יחדד את היכולת האינטואיטיבית שלו מכיוון שיש ביכולתו לראות את הדברים מנקודות מבט שונות. כאשר המטפל שקט ורגוע יותר, יכולת ההקשבה שלו תהיה גבוהה יותר.

מפת רפלקסולוגיה

מפה רפלקסולוגית

כף הרגל נחלקת לארבעה יסודות

לכל יסוד, יש משמעות שונה מבחינה הוליסטית והוא משקף איזורים ואיברים שונים בגוף. מעבר לחלוקת היסודות, ישנה משמעות שונה לכף רגל ימין וכף רגל שמאל.
צד שמאל - משקף את הצד הרגשי
צד ימין - משקף את הצד פרקטי
הפער שבין ימין ושמאל ידבר הרבה פעמים על הפער שבין היכולות הקיימת למימוש למימוש שלהן בחיים.

לחצו לצפייה במפה רפלקסולוגית הכוללת פירוט נוסף על השתקפות איזורי הגוף בכופת הרגליים.

הטיפול הרפלקסולגי כעוקף מנגנוני הגנה רגשיים

לטיפול הרפלקסולוגי יש השפעה מרגיעה במיוחד ושונה משאר הטיפולים אשר עושים שימוש במגע.
ישנם אנשים שטיפולים במגע (עיסוי, שיאצו וכו'), מעוררים אצלם חשש ורתיעה מסויימת. לא אוהבים או לא רוצים שיגעו בהם (כל אחד וסיבותיו הלגיטימיות). בטיפול הרפלקסולוגי החשש הזה בדרך כלל אינו קיים, מכיוון שהמגע בגופם הוא אך ורק בכפות הרגליים.

כפות הרגליים נתפסות כאיבר מרוחק. טיפול רפלקסולוגי הוא מצויין לאנשים שיש להם קושי עם מגע מכיוון שיהיה להם קל יותר "לתת" את כפות רגליהם ולהתמסר לטיפול ולמגע, מאשר ללכת למטפל שעובד בעיסוי לדוגמא או בכל טכניקה אחרת הכוללת מגע בכל הגוף. עצם היותו של הטיפול הרפלקסולוגי, טיפול שאינו "מאיים", יחד עם השפעותיו המרגיעות ויכולות האבחון ה'נסתרות' שלו, הפך אותו לאחד הטיפולים האלטרנטיביים המבוקשים ברפואה המשלימה.

צרו איתי קשר בכל שאלה או בעיה, אל תהססו, אני יכול לעזור לכם